Głuchołazy
Kalendarz imprez
Mapa serwisu
Urzędy
Banki
Służba zdrowia
Szkolnictwo
Miejscowości
Kronika filmowa
Repertuar kina
Apteki
>>więcej

Kopa Biskupia
Narty
Trasy rowerowe
Szlaki turystyczne
Jaskinie w Górach Opawskich
Miejsca warte odwiedzenia
Złoto Głuchołaz i okolic
Łowiectwo
Wędkarstwo
Biuro podróży "Włoskie Podróże"
Rozkład jazdy PKS i PKP
>>więcej

Szkoła Muzyczna im. Jerzego Hellera
Koncerty
Konkursy
>>więcej

Park Krajobrazowy Góry Opawskie
Rezerwaty - Góry Opawskie
Ścieżki przyrodniczo-dydaktyczne
>>więcej

Polskie miasta
iNEWS
eGospodarka.pl
>>więcej

noclegi zakwaterowanie
Głuchołazy
Jarnołtówek
Góry Opawskie , które w Czechach noszą nazwę Zlatohorska Vrchovina to malownicze i pełne uroku niewielkie pasmo leżące w Sudetach Wschodnich głównie na obszarze Czech. W Polsce zajmuje tereny od Głuchołaz przez Prudnik oraz uroczą i atrakcyjną turystycznie wieś Jarnołtówek. Od południowego zachodu i południa graniczą Góry Opawskie z czeskim pasmem Jesionki, której są częścią.
Góry Opawskie, to kilka masywów górskich rozczłonkowanych na niezależne przez Osłobogi i Opawy. Stanowią dobry punkt widokowy na Śląsk Opolski na północy, oraz Jesioniki na południu. Po polskiej stronie najwyższe wzniesienie stanowi Biskupia Kopa (890 m n.p.m.), na której znajduje się turystyczne przejście graniczne. W stronę wschodnią wzdłuż granicy pasmo powoli opada, kończąc się na wzniesieniu Gajna (362 m n.p.m.), będącym ostatnim na wschodzie polskim wzniesieniem Sudetów. Granica zachodnia pasma znajduje się w okolicach niewielkiego przygranicznego miasteczka- Głuchołazy , wschodnia w okolicach Prudnika.
Na terenie Gór Opawskich znajduje się Park Krajobrazowy Gór Opawskich, którego częścią jest Biskupia Kopa (najwyższa po stronie polskiej 890 m n.p.m.), oraz Studnicky Wierch (najwyższa po stronie czeskiej - 992 m n.p.m.).
Wśród miejscowości leżących po polskiej stronie w Górach Opawskich są Głuchołazy, Prudnik, oraz wsie - Jarnołtówek , Chocim, Dębowiec, Dytmarów, Trzebinia, Pokrzywna. Zaś po czeskiej stronie do najważniejszych należą: Zlate Hory, Mikulovice oraz wieś Rejwiz (szczycąca się tym, że jest ponoć najwyżej położoną na Śląsku - 750 m n.p.m.)
Góry Opawskie są rejonem bardzo bogatym turystycznie- przepięknie położone w dolinie Białej Głuchołaskiej miasto Głuchołazy, jest znakomitym miejscem wypadowym zarówno w polskie Góry jak i czeski masyw Jesioników.
W Głuchołazach szybko rozwija się turystyka, miasto posiada zarówno bazę noclegową jak i gastronomiczną. Znakomicie przygotowane trasy rowerowe , które sprzyjają kolarstwu górskiemu, liczne szlaki turystyczne o różnym stopniu trudności z malowniczo położonymi punktami widokowymi i niepowtarzalny klimat stanowią atrakcję i przyciągają turystów w ten pełen uroku zakątek Polski.
Gmina Głuchołazy leży w południowej części powiatu u podnóża Gór Opawskich – najdalej na wschód wysuniętego pasma Sudetów, obejmuje obszar 168 km2 z 27 tys. mieszkańców. Od południa gmina graniczy z Republiką Czeską na odcinku ok. 35 km.
Głuchołazy zostały założone na początku XIII w. Za sprawą biskupa Wawrzyńca, jako osada graniczna. Przez pierwsze stulecia od XIII do XVI w. mieszkańcy trudnili się głównie kopalnictwem złota. Przez 250 lat eksploracji ze złóż głuchołaskich uzyskano ok. 2800 kg tego kruszcu. Pozostałością tego okresu są zachowane do dnia dzisiejszego liczne szyby, sztolnie i wyrobiska. Ponowny rozwój miasta nastąpił w drugiej połowie XIX w., kiedy to przez Głuchołazy przebiegała linia kolejowa zwana Morawsko – Śląską Koleją Centralną, łączącą Nysę z Opavą a później Wiedniem. W tym okresie nastąpił szybki rozwój części zdrojowej miasta, która stała się uzdrowiskiem z licznymi sanatoriami, domami wczasowymi i pensjonatami. Główną formą leczenia były zabiegi wodolecznicze. W latach międzywojennych Głuchołazy były znaną miejscowością wczasową.
Walory krajobrazowe, łagodny klimat, zaliczany do najcieplejszych w Polsce, sprzyjający wypoczynkowi i kuracji, a także ciekawe zabytki sprawiły, że ten niewielki przygraniczny obszar nazwano przed laty Perłą Ziemi Opolskiej

Dziś gmina Głuchołazy to przede wszystkim przepiękne górzyste tereny z bogatą, często unikatową florą i fauną, czyste i zdrowe powietrze, wiele zabytków architektury, przygraniczne położenie w tym turystyczne przejście graniczne na szczycie Biskupiej Kopy tworzą z gminy centrum turystyczne południowej Opolszczyzny. W gminie funkcjonuje blisko 1500 podmiotów gospodarczych reprezentujących przemysł, handel i usługi. Przemysł reprezentowany jest przez Zakłady Meblowe, Zakłady Armatury Przemysłowej, zakłady papiernicze, odzieżowe oraz zakłady wydobycia i obróbki marmuru a także wiele innych. Znaczący wpływ na rozwój gospodarki podobnie jak w przypadku turystyki ma przygraniczne położenie gminy, które stanowi o jej dużej atrakcyjności pod względem gospodarczym. Funkcjonujące tam dwa drogowe przejścia graniczne Głuchołazy – Mikulowice ( ruch osobowy), Konradów – Zlate Hory ( ruch osobowy i towarowy do 3,5 t.) przyczyniają się do wymiany handlowej z Czechami.
Na terenie Gminy Głuchołazy w okolicach wioski Jarnołtówek i Pokrzywna
Pokrzywna
znajduje się Park Krajobrazowy Gór Opawskich założony w 1988 roku. Zajmuje on powierzchnie 4625 ha. Ze względu na występującą w nim unikatową faunę i florę powstały trzy rezerwaty przyrody.
Park jest znakomicie zagospodarowany- urocze szlaki turystyczne zdobione wyciosanymi w drzewie świątkami wiodą w magiczny świat przyrody, zapierających dech w piersiach krajobrazów, ciszy, niespotykanej gdzie indziej, która pozwala w pełni odpocząć i zregenerować siły.
Walory klimatyczne oraz coraz lepsza i nowocześniejsza baza turystyczna, a także położenie wśród pachnących żywicą lasów świerkowych i sosnowych sprzyjają rehabilitacji, profilaktyce i leczeniu wielu chorób.
Warto również wspomnieć o przeszłości i legendach Gór Opawskich. Owiane są one tajemnicami, ciekawymi historiami, opowiadanymi przez miejscowych.
W rejonie Głuchołaz do dziś istnieją sztolnie po dawnym wydobyciu złota, a niewielka rzeczka Złoty Potok mieni się w promieniach słonecznych drobinkami złotego kruszcu.
Swoją niepowtarzalną i ciekawą historię mają Kamienie Graniczne, Wieża Pogańska oraz Miasto Roseau.
2006-07-05

 

 

 

 

W 1556 roku naliczono w Głuchołazach 104 mieszczan, natomiast w 1579 roku 152 gospodarstw domowych, co odpowiadało liczbie ok. 600 mieszkańców.

 

 

http://Lopyan.com/forum/profil...
mcafe espyware removal...
Weight Lost - 302...
free windows xp antivirus prot...
Repo Cars - 975...
The art of love is largely the...
The best thing to hold onto in...
Gangsters...
Profesjonalne wideofilmowanie ...

 

 

Wpisz Twój e-mail:


Wpisz e-mail znajomego: 

 

 

 

 

 


Jeśli chcesz być powiadamiany o nowościach wpisz swój adres email

(c) 2004 glucholazy.info | Katalog firm | bilety lotnicze | Białka Tatrzańska | Bieszczady | Projektowanie stron www | mapa serwisu Historia Zabytki Artykuły Galeria Katalog www e-kartki CHAT Forum Księga Gości kamera Plan miasta dmoz linki a1 a2 a3 a4 a5 a6 a7 a8 a9 a10

Warning: Unknown: Your script possibly relies on a session side-effect which existed until PHP 4.2.3. Please be advised that the session extension does not consider global variables as a source of data, unless register_globals is enabled. You can disable this functionality and this warning by setting session.bug_compat_42 or session.bug_compat_warn to off, respectively in Unknown on line 0